Vidíte občas rozmazaně? Vůbec nemusíte být krátkozrakí ani tupozrakí

Krátkozrakost nebo tupozrakost. Tak obvykle reagují někteří oční lékaři na zhoršující se vidění mnoha lidí, které trápí mnohem závažnější onemocnění – keratokonus. Degenerativní onemocnění rohovky se totiž na zmiňované diagnózy velmi podobá a zpočátku je obtížné správně jej diagnostikovat bez precizních přístrojů a potřebných zkušeností. Stalo se to i tehdy devětatřicetileté Petře z Košic.

Rozostřené vidění
Petře zpočátku dělalo problém zaostřit zrak na monitor počítače. Později si všimla, že se předměty kolem ní jakoby slévaly. Nejvíce ji však děsila představa, že k ní přijde návštěva, která uvidí to, co ona vidět nemohla, například drobek na zemi či zrnko prachu na nábytku. Postupně navštívila více očních lékařů, ale chvíli trvalo, než se dozvěděla správnou diagnózu. „Na jedné z očních klinik řekli, že mám astigmatismus. Začala jsem nosit brýle, můj stav se však nezlepšoval, spíše naopak. Požádala jsem, aby mi udělala další vyšetření, a teprve potom odhalili problém,“ vzpomíná Petra.

Diagnóza: keratokonus
Za názvem, který dříve připomíná bájného tvora z mytologie, se ukrývá nepříjemné a omezující onemocnění. „Jde o progresivní degenerativní onemocnění rohovky, při kterém dochází k jejímu postupnému vyklenutí a ztenčování, nejčastěji v dolní oblasti. V krajních případech může dojít k akutnímu prasknutí vnitřní membrány ak průniku vody do rohovky. Pro onemocnění je příznačná vysoká krátkozrakost i do minus 18 dioptrií a také vysoký nepravidelný astigmatismus,“ vysvětluje MUDr. Adriana Smorádková, která patří mezi světovou špičku v léčbě tohoto onemocnění.

Nesouvisí s věkem
Ohroženi jsou zejména mladí lidé, ale i čtyřicátníci, u nichž onemocnění postupuje pomaleji. U každého je důležité odhalit onemocnění včas, ale v případě dětí je tato potřeba ještě naléhavější. Může zabránit zbytečné ztrátě času a nošení brýlí, které pomohou jen na chvíli. „Problém je často v tom, že v běžných očních ambulancích nejsou takové diagnostické možnosti jako na profesionálních očních klinikách, kde prostřednictvím screeningu lze keratokonus zachytit už v raném stádiu. Díky tomu pacient léta nechodí po světě s rozmazaným viděním, nevěda o svém onemocnění,“ říká oční lékařka a chirurgička.

Čtyři stadia
Keratokonus lze léčit. V prvním stadiu onemocnění se rohovka zpevní pomocí riboflavinu a UV záření. Ve druhém, třetím a částečně ve čtvrtém stadiu se do rohovky implantují speciální plastové prstence. Po implantaci se upraví tvar rohovky, zatlačí se v místě největšího vyklenutí, přičemž se následně zlepší vidění a sníží se dioptrie. „Keraringy umožňují remodelizaci rohovky na míru, výrazně zlepšují refrakční výsledky a stabilizují progresi onemocnění. Ke zlepšení vidění dochází okamžitě,“ upřesňuje oční lékařka.

Zcela jiný život
Jak dnes na léčbu vzpomíná Petra? „Po důsledném očním vyšetření mi potvrdili diagnózu: keratokonus, druhé stádium. Operace proběhla bez problémů, navíc jsem necítila žádnou bolest. Od vzrušení jsem však nemohla dobře spát. Oko jsem měla ještě přelepená, proto jsem musela čekat na kontrolu do druhého dne. Co jsem potom viděla a cítila, lze jen těžko popsat. Dnes spatřím každé zrnko prachu a pokaždé jsem si jistá, že mám konečně dokonale uklizené,“ říká s úsměvem na tváři.

Proč a jak vzniká?
Částečně se jedná o genetické onemocnění, které více postihuje mladé muže a chlapce než ženy a dívky. „O jeho výskytu může rozhodnout i životní prostředí. Častý je v zemích s enormním slunečním zářením. Úzce s ním souvisí i alergie. Lidé s keratokonem si často mnou oči, což může jejich stav ještě zhoršit. Frekventovány jsou i přidružená kožní onemocnění, ekzém, akné. No směrodatný je nárůst dioptrií. Tehdy je nutné absolvovat specializované vyšetření,“ dodává MUDr. Adriana Smorádková.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram