Domácí masky na bolesti i krásnější pleť

Teplotní impulsy posilují obranyschopnost těla, regulují krevní oběh a metabolismus, hojí záněty, prokrvují a zvláčňují pokožku.
Teplý obklad v teplotě nad 38 °C uvolňuje křeče a zaseknuté svalstvo, rozšiřuje krevní cévy a póry.
Studený obklad pod 18 °C zmírňuje záněty, stahuje a „procvičuje“ pleť hluboko do pojivové tkáně.

TEPLO
Rozšiřuje póry, což je základní předpoklad důkladného hloubkového čištění. Samonahřívací obličejové masky jsou dokonce alternativou k parním koupelím. Po nanesení se pokožka zahřeje, póry se rozšíří a vypudí ze sebe nečistoty.

CHLAD
Aby se čisté póry opět stáhly, přiložte na obličej studený obklad nebo chlazené/mražené plátky salátové okurky. Pokožku obličeje zvláční, hydratují, zmírní otok a aktivují lymfatický systém.

TEPLO
Oblast očí touží po relaxaci, zejména po dlouhých hodinách před obrazovkou počítače či televizoru. Nahřáté vatové tampony nebo čajové sáčky ji zregenerují, prokrví a v delším horizontu vyhladí i jemné vrásky. Můžete k tomu použít vývar z heřmánku, heřmánku nebo řepíku, které v sypaném stavu koupíte v lékárně.

CHLAD
Pro napnutí pokožky kolem očí a odstranění kruhů pod očima je ideální růžový křemenný masážní váleček. Posloužit vám mohou také přiložené kostky ledu nebo zachlazené lžičky.

Hebký dekolt
TEPLO
Máte jemné vrásky či zanesené póry ve výstřihu? Mořský solný obklad působí jako peeling, odstraňuje staré buňky a oblast prokrvuje. Ponořte čistou froté utěrku či rukavici do misky s horkou slanou vodou a během koupele si jí pročistěte pokožku dekoltu.

CHLAD
Studená mléčná maska ​​zase hrudník osvěžuje a omlazuje. Kyselina mléčná a vápník nejen zmírňují sportovní přesilení, otoky či spálení od slunce, ale působí také proti stárnutí kůže. Sáhněte po přirozeně ochlazujících surovinách – výtažcích z máty či Aloe vera. Pokud nemáte doma bylinky, použijte olivový či bylinný olej smíchaný s bílým jogurtem.

HLADKÉ NOHY
TEPLO
Oslabená pojivová tkáň pokožky, pod kterou vzniká celulitida, se zaktivizuje teplotními pobídkami. Ponořte bavlněný hadřík do horké kávy (kofeinový odvar nastartuje odbourávání tuků), dobře jej vyždímejte, pevně oviňte kolem nohou, zafixujte igelitem a nechte působit asi 30 minut.

CHLAD
Potom si udělejte ledovou masáž, která tkáň zpevní. Rozdrcený led vložte do igelitového a látkového sáčku a jím si oblast důkladně vymasírujte.

Pro zdraví
Na zanícené dutiny
Na nosní dutiny přikládejte suché teplé obklady nebo je nahřívejte biolampou, infralampou či horským sluncem. Napařování nad horkým odvarem z heřmánku či máty nebo slanou vodou lékaři nedoporučují.

Na jizvy a záněty
Řepíkový nebo heřmánkový odvar v gáze pomůže raněné či zanícené místo vysušit a uklidnit. Jemné zarudnutí a svědění je však běžný znak normálního hojení.

Na rány a nemoci kůže
Spektrum využití echinacey na kůži je rozmanité. Kromě kapek, sirupu nebo čaje lze využít i zevně k ošetření řezných ran, popálenin, křečových žil, psoriázy, oparu, kožních infekcí či ekzému. V lékárně ji koupíte ve formě masti nebo tinktury.

Na zánět ucha
Chladivé obklady ulevují od bolesti a potlačují rozvoj zánětu. Na kost za uchem přiložte na 10 minut ledový obklad. Postačí i mražená zelenina.

Na zápal plic a průdušek
Cibulová placka jako obklad na hrudník nebo nahřáté vepřové sádlo či olej na přiložené horké tkanině.

Zázračné bylinky
Heřmánek heřmánkový
Léčivá část: květ
K čemu pomáhá: nemoci dětí, žaludeční problémy, horečky, nespavost a úzkost

Jitrocel kopinatý
Léčivá část: listy
K čemu pomáhá: rány, otlaky, štípance

Sléz neviděný
Léčivá část: květiny, listy
K čemu pomáhá: záněty sliznic, žaludku či močových cest

Květy a listy slézu sklízejte za suchého počasí. Květy odstřihněte od stonku těsně pod kalichem. Některé zdroje uvádějí, že nejlepší je sklízet květiny na začátku kvetení.Zdroj: Jarmila Szabóová
Kontryhel obecný
Léčivá část: nať
K čemu pomáhá: ženské problémy, křeče, záněty

Jetel luční
Léčivá část: květ
K čemu pomáhá: menstruace, nespavost, podpora jater, ekzémy, štípance

Divizna velkokvětá
Léčivá část: květ
K čemu pomáhá: záněty průdušek, plic, dýchacích cest, otoky, vředy a rány

Kostival lékařský
Léčivá část: kořen
K čemu pomáhá: natažené vazy, otoky, podvrtnutí, výrony, zlomeniny, záněty kloubů, průdušky, trávení

Ostružina ostružinová
Léčivá část: listy
K čemu pomáhá: záněty sliznic, kašel, angína, mírný průjem

Řepík lékařský
Léčivá část: nať
K čemu pomáhá: unavené oči, činnost sleziny a jater, záněty zevně i zevnitř, revma, bolavé kříže, křečové žíly a rány

Rozmarýn lékařský
Léčivá část: listy
K čemu pomáhá: hypotenze, špatný krevní oběh, rány, ženské problémy

Latest articles

Similar articles