Cenovka na spotřebičích nevyčísluje koncovou cenu, kterou za ně zaplatíme. K provozu potřebují energii. Jak ušetřit a zaplatit za ni co nejméně?
Cenovka na spotřebičích nevyčísluje koncovou cenu, kterou za ně zaplatíme. Ke svému provozu potřebují elektrickou energii, kterou spotřebováváme ve stále větších množstvích. Uvědomíme si to ovšem až při otevření obálky s vyúčtováním. Jak ušetřit a zaplatit za ni co nejméně?
Za vysokou spotřebu elektrické energie mohou nejen výrobci spotřebičů, ale také naše pohodlnost a zlozvyky.
Někdy však stačí málo a úspora může být výrazná. Čím více spotřebičů používáte, tím vyšší pravděpodobnost je, že výdaje mohou jít dolů.
- Zvolte správný tarif
Nároky na objem spotřebované energie se liší a to se může promítnout i do její ceny. Tarif, který byl pro domácnost ideální před lety, už nemusí odpovídat dnešku. Je to podobné jako s mobilním paušálem.
Stačí vzít vyúčtování, a vytočit infolinku energetického podniku či navštívit zákaznické centrum, aby operátor vypočítal, který tarif je nejvhodnější.
Při úspěšné změně tarifu lze dosáhnout úspory bez jakýchkoli změn v běhu domácnosti. To však nemusí platit při změně dodavatele energie. Za levnější kilowatthodinou se mohou skrývat poplatky za služby a úkony, které ostatní dodavatelé neúčtují.
- Zbavte se starých spotřebičů
Nové spotřebiče jsou nejen modernější, komfortnější a všestrannější, ale dokážou i efektivněji využívat elektrickou energii ke svému provozu. To platí obzvláště pro chladničky, mrazničky a pračky, které jsou součástí každé domácnosti.
Výměnou desetiletého spotřebiče za nový lze při provozu ušetřit téměř polovinu spotřebované energie, takže každá investice do modernizace se vrátí.
Zatímco u pračky se vyčíslují náklady na jeden prací cyklus, u chladniček a mrazniček se bere v úvahu jejich roční spotřeba energie. Možná marně na starém spotřebiči hledáte štítek s údaji o spotřebě.
Odhalíte ji měřicím přístrojem, který vám bezplatně zapůjčí dodavatel energie. Čím delší dobu odsledujete, tím budou výsledky měření přesnější.
- Posviťte si na skrytou spotřebu
Většina elektroniky čerpá energii i tehdy, když ji nepoužíváme. Platí to pro všechna zařízení, která lze zapnout dálkovým ovladačem nebo elektronickým tlačítkem. Výjimkou nejsou ani nabíječky a napájecí adaptéry. Pokuste se je vystopovat.
Televizní přijímač, domácí kino, satelitní set-top box a ostatní obývací aparatura po většinu dne odpočívají, a tak je prodlužovačka s vypínačem tím nejlevnějším nástrojem pro šetření energie. Chcete-li si užít pohodlí, sáhnout můžete po prodlužovačce, která aktivuje ostatní spotřebiče až poté, co zapnete televizor. Po jeho vypnutí zajistí jejich automatické odpojení od elektřiny. Úspora je okamžitá.
V prodeji jsou také moduly, které přidají možnost dálkového ovládání na jakýkoli spotřebič. Znamená to, že ovladačem v ruce budete moci ovládat v přechodném topném období horkovzdušný ventilátor nebo budete moci vypínat vánoční výzdobu, aniž byste vstali z pohodlného křesla.
Nabíječky a napájecí adaptéry mobilních zařízení do zásuvky na stěně nepatří. Energii čerpají nepřetržitě a často jsou zdrojem požáru.
Pokud se vám při posledním malování či stahování stalo, že jste po rozmotání změti kabelů vůbec netušili, k jaké elektronice které nabíječky kdysi patřily, začněte k nabíjení používat jedinou zásuvku – byť zabudovanou v psacím stole či odkládací polici na chodbě.
Vždy do zásuvky zasunete pouze tu nabíječku, kterou používáte, abyste ji po nabíjení nezapomněli vytáhnout ze sítě.
- Inventura osvětlení
Téměř polovina elektrické energie, která dojde v jarních, podzimních a zimních měsících, putuje do osvětlení. Čím úspornější světelné zdroje použijete, tím rychleji klesne výše vašich účtů a měsíčních záloh. Rozhodujte se podle toho, jaké jsou vaše nároky na osvětlení.
Rozlučte se s obyčejnými žárovkami a nahraďte je halogenovými. Mají stejný tvar, velikost a patici, dokonce i jejich světlo dosahuje stejné kvality a barvy jako žárovkové. Díky tomu, že mají dvojité zapouzdření s izolačním plynem, dokáží ušetřit až třetinu energie. Jsou úspornější náhradou bez jakýchkoli kompromisů.
Úsporné kompaktní zářivky šetří až 80 procent energie, avšak při koupi se vyplatí spoléhat pouze na značkové výrobce, kteří garantují rychlé rozsvěcování, životnost a pomalejší ztrátu světelnosti než u neznačkových levných zářivek z Číny.
Kvalita světla sice za žárovkami zaostává, blikání které lze postřehnout okem, je však již minulostí. Aby dosáhli plné životnosti, je třeba je osadit do svítidel s otevřeným stínítkem, aby se nepřehřívala.
Zabránit je třeba i tomu, aby je ohřívala sousední halogenová či obyčejná žárovka. Četné zapínání a vypínání jejich životnost příliš neohrozí.
V kotelně, garáži či na chodbě, kde neustále zapomínáte zhasínat navigační osvětlení, udělá dobrou práci nejlevnější LED žárovka, která s minimální spotřebou zajistí, že i bez cvakání vypínačem budete vždy vidět pod nohy, aniž by vám to sahalo do peněženky.
I když bude svítit nepřetržitě, nemusí utratit více energie než vypnutý televizor. U vchodu do domu či garáže ušetří náklady na energii pohybový snímač, které zajistí automatické rozsvěcování a zhasínání.
Výměnou vypínače lze zajistit, aby každé svítidlo bylo ovladatelné dálkově. Pokud patříte k těm, kteří stále zapomínají zhasínat a nemají příliš vůle vstávat od televizoru nebo z postele k vypínači, využijte moderní technologie.
- Pomohou změny v interiéru
Úspory může přinést i světlejší malba či podlahová krytina a výměna svítidel. Interiérové barvy s vysokou odrazivostí a světlé odstíny pohltí méně interiérového osvětlení než tmavé pastelové odstíny a tak si svítidlo vystačí se slabším světelným zdrojem.
Zbavte se neprůhledných stínítek a pokud potřebujete doplňkové osvětlení, které by mohlo být slabší než to hlavní, doplňte do místnosti náladový světelný zdroj.
Používáte spotřebiče správně?
Energetický štítek na spotřebičích počítá vždy s ideálním provozem a skutečné náklady v domácnosti jsou vždy o poznání vyšší než ty, co uvádí výrobce. Nejednou za to může naše lhostejnost a lenost. Aby spotřebiče utratily minimum energie, je třeba je používat efektivně.
Chladnička s mrazákem mine nejvíce energie na opětovné ochlazení vzduchu, který se vymění s místností při každém otevření dvířek. Proto si předem promyslete, co potřebujete a nenahlížejte dovnitř každou chvíli jako do výlohy v supermarketu. Čím prázdnější je, tím déle bude trvat, aby se vzduch opět ochladil. Pokud její objem není dlouhodobě využit, vyplatí se vyplnit jej prázdnou krabicí či prázdnými PET lahvemi. Postarají se o to, aby byl objem vyměněného vzduchu co nejmenší.
K tomu, aby uvnitř bylo možné vyrobit chlad, je třeba předat teplo do místnosti prostřednictvím výměníku, který má většinou formu kovové mřížky umístěné na zadní straně. Vrstva prachu a mastnoty z vaření výměnu tepla zpomaluje. Proto věnujte pozornost pravidelnému čištění mřížky.
Přenesení chladničky na místo vzdálenější od radiátoru či slunečního okna energii ušetří, její přestěhování do chladného sklepa či na balkon však může znamenat problém. Výrobci nabízejí chladničky ve třech různých klimatických třídách, z nichž každá je určena do jiné teploty prostředí. Suroviny vkládané do chladničky by neměly mít vyšší teplotu než vzduch v místnosti. V zimě lze pro úsporu použít předchlazení surovin na balkoně či okně.
U mrazniček je třeba dbát na jejich pravidelné odmrazování. I ta nejmenší vrstvička ledu funguje jako tepelná izolace, která zvyšuje spotřebu energie.
Pračku vždy zapínejte teprve tehdy, můžete-li využít plnou kapacitu bubnu u vámi určeného programu. Chcete-li minimalizovat spotřebu, upřednostněte delší program před vyšší teplotou praní.
Ohřev vody je energeticky náročnější než otáčení bubnem. Při nižší teplotě a delším programu budou enzymy obsažené v prášku lépe rozkládat organické nečistoty zachycené na tkanině. Při koupi nové pračky se vždy snažte zohlednit objem prádla, které v domácnosti perete. Vyprat jednu dávku v osmikilogramovém bubnu je levnější než dvě v pětikilogramovém.
Myčka nádobí je natolik úsporná, že by neměla chybět v žádné kuchyni v domech, kde se voda zahřívá v elektrickém bojleru. S 12-ti či 15-litrovou spotřebou je bezkonkurenčně úspornější než ruční mytí teplou vodou.
Průtokový ohřívač je úspornější alternativou k bojlerovému zásobníku na chatách či v domácnostech, kde je spotřeba teplé vody nárazová. Ty dnešní lze zabudovat pod omítku přímo na místo spotřeby vody.
Notebook má o poznání nižší spotřebu než stolní počítač a podobné je to is herními konzolemi a herními počítači. Pokud běží nepřetržitě celé hodiny, vyplatí se dát si pozor nejen na jejich spotřebu, ale také na připojené příslušenství.
Tiskárnu vypínejte síťovým vypínačem a počítač nastavte tak, aby se při nečinnosti automaticky uspal do režimu nižší spotřeby. Čím více jeho dovednosti při úspoře využijete, tím méně bude zodpovědnost viset na vašich bedrech.
Indukční varná deska by měla nahradit sklokeramickou elektrickou desku v každé domácnosti, která připravuje alespoň jeden teplý pokrm denně. Ceny šli výrazně dolů a jejich účinnost a rychlost vaření je podstatně vyšší než u sklokeramické klasiky. S panelem může jít stranou i rychlovarná konvice, která utratí více energie než on. Používání poklic a tlakového hrnce by mělo být samozřejmostí.
Elektrická trouba dokáže připravit současně více než jeden pokrm. Naučte se využívat ji v kombinovaném provozu. Než se v pekáči peče maso, na plechu či v misce se k němu může připravovat bramborová či rýžová příloha. Totéž platí pro přípravu omáček či pečení moučníků. Při použití funkce teplovzduch se vůně nepromíchají a teplo je využito efektivněji.
Mikrovlnka má své opodstatnění jen tam, kde se stolovníci stravují každý zvlášť a vyžadují ohřívání pokrmu v jiném čase. Při ohřívání více než jedné porce je jakýkoli jiný druh ohřevu levnější než použití mikrovlnky.
Řada servisu:
Jak vypočítat spotřebu
Spotřeba energie se vyčísluje v kilowatthodinách, které lze odečíst na hodinách u hlavního jističe domácnosti nebo odečítat na displeji měřicího zařízení. Pokud si však chcete provést kalkulaci při pohledu na energetický štítek spotřebiče a hodinky, není to složité.
Jedna kilowatthodina energie odpovídá hodinové spotřebě zařízení s příkonem 1000 wattů. Znamená to, že zatímco 1000wattová mikrovlnka utratí jednu kilowatthodinu elektřiny za 60 minut, 100wattové žárovce to bude trvat deset hodin. Jelikož cenu každé spotřebované kilowatthodiny naleznete na svém vyúčtování, spotřebu si můžete kalkulovat následovně: příkon ve wattech vynásobíte hodinovým časem spotřeby, tarifní cenou energie a vydělíte tisícovkou.